Opis
STEARINSKA KISELINA deluje je kao anjonski emulgator ulja u vodi. Ima efinkasna svojstva zgušnjavanja. Široko se koristi u proizvodima za ličnu negu kao što su sapuni, kreme, losioni.
Šta je stearinska kiselina?
Masna kiselina koja se prirodno nalazi u životinjskim i biljnim mastima(obično u kokosovom i palminom ulju). Stearinska kiselina je bela, čvrsta, često kristalnog i blagog mirisa. Glavna je komponenta shea butera.
Kako nastaje stearinska kiselina?
Ona je masna kiselina koja se obično proizvodi hidrolizom običnih životinjskih i biljnih masti i ulja, nakon čega sledi frakcionisanje(destilacija ili kristalizacija) dobijenih masnih kiselina. Metode presovanja odvajaju nezasićene masne kiseline od čvrstih zasićenih masnih kiselina.
Stearinska kiselina koja se koristi u kozmetici obično se preša dva ili tri puta, što rezultira različitim koncentracijama. Stearinska kozmetičkog kvaliteta obično je mešavina masnih kiselina, u zavisnosti od toga kako se proizvodi i odakle potiče. Komercijalno postoji nekoliko vrsta stearinske kiseline.
Upotreba
Ona je emulgator, omekšivač i mazivo koje može omekšati kožu i pomoći u sprečavanju odvajanja proizvoda. Ona se koristi u stotinama proizvoda za ličnu negu, uključujući hidrantne kreme, šminke, sapune i losione za bebe. Takodje se koristi u lepkovima, mazivima, proizvodima za veš i papirnim proizvodima. Istraživanja pokazuju da ovaj sastojak može pomoći u zaceljivanju opekotina.
Prednosti za kožu
Kao što je već pomenuto ona se koristi isključivo iz razloga formulacija proizvoda, ali ima odrežene prednosti za negu kože sama po sebi.
Hidrantni je omekšivač: Hidrantni sastojci obično spadaju u tri kategorije ovlaživači, omekšivači, okluzivi. Ona je omekšivač, što znači da deluje omekšavajući i zaglađujući koži. Ukratko, to je razlog zašto se koristi za dodavanje hidrantnih svojstava proizvodima
Jača barijeru kože: S obzirom na to ona čini nešto više od toga. Ona je važan komponent kožne barijere, najudaljeniji sloj kože odgovoran za zadržavanje prirodne vlage i zaključavanje iritanata. Zamislite ćelije kože u barijeri kao cigle, stearinska kiselina( i druge masne kiseline) zajedno sa holesterolom i ceramidima, su malter imperativ za držanje ovih opeka lepljenih zajedno kako bi se stvorila glatka površina bez pukotina. Kao takva ona može pomoći u jačanju kožne barijere, štiteći od gubitka vode, pa čak i umanjujući znakove starenja. To je takodje ono što čini stearinsku kiselinu dobrim izborom za one sa osetljivom ili iritiranom kožom.
Deluje kao tenzid: Evo gde stvari postaju malo zanimljivije. Za razliku od drugih omekšivača, stearinska kiselina je jedinstvena jer deluje i kao tenzid – u suštini sastojak koji pomaže u čišćenju kože, zbog čega se nalazi u mnogim sredstvima za čišćenje. Pomaže pri povezivanju ulja i vode i prljavštine i lakše ukljanjanje sa površine kože. Ali za razliku od drugih tenzida, ne uklanja vaša prirodna ulja prirodna ulja zajedno sa njim. Osim toga, istovremeno dobijate sve gore navedene hidrantne efekte, što ga čini idealnim za one koji traže nežno sredstvo za čišćenje koje neće dodatno isušiti ili iritirati već ugroženu kožu.
Neželjeni efekti stearinske kiseline
Većina eksperata se slaže da je stearinska kiselina siguran sastojak koji obično dobro podnosi bilo koji tip kože. Takodje kao što i sami verovatno znate svaki sastojak ima potencijal da izazove alergiju ili reakciju.
Kako koristiti stearinsku kiselinu?
Kao što smo već pomenuli stručnjaci hvale stearinsku kiselinu, pa bi moglo biti iznenađenje da ovo zapravo i nije sastojak koji trebate izaći i potražiti. Stearinska kiselina prvenstveno ulazi u proizvod iz razloga formulacije, ta beneficija za negu kože je samo bonus. Kao što je već pomenuto, to je prirodna komponenta drugih sastojaka koje verovatno tražite, kao kako i shea buter. Ako to želite da tražite posebno, obično ćete je pronaći u kremama i losionima, kao i sredstvima za čišćenje lica i tela.